لی اورتان یا پلی یورتان پلیمری شناخته شده است که در زندگی روزمره ی همه ی ما نقش عمده ای دارد . اگر اکنون بر روی صندلی نشسته اید باید بدانید که در این صندلی هم از فوم های پلی یورتان برای ساخت آن کمک گرفته شده است. اما خواص این ماده به فوم ها محدود نمی شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با خواص و کاربرد های این ماده بیشتر آشنا شوید. برای خرید فروش پلی اورتان و همچنین جهت کسب اطلاع از قیمت ها و چگونگی ثبت سفارش این محصول با مشاوران ما در موسسه مبتکران شیمی در ارتباط باشید.

خرید پلی اورتان (یورتان) :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

خواص و ویژگی ها

این ماده تنها عضو خانواده ی پلیمر ها است که خواص چند منظوره ای دارد. این مواد با داشتن خواصی مانند الاستومری، چسبندگی و… کاربرد های گوناگونی در صنایع مختلف دارند و از آن ها در تشک ها، عایق ها، پوشش ها، رنگ، الاستومر ها، اسباب بازی ها، الیاف مصنوعی و… استفاده می شود

 پلی اورتان را پلی یورتان نیز می نامند زیرا در ساختار اصلی آن پیوند های یورتان موجود می باشد.  ترکیب فوق را با علامت اختصاری PU و یا PUR نیز نشان می دهند

سختی:

یکی از خواص مهم پلیمرها میزان سختی آن هاست . سختی معیاری است که میزان مقاومت پلیمر در برابر فرو رفتن یک جسم جامد در آن را بیان می کند. سختی پلی اورتان را می توان توسط معیار Durometer گزارش کرد که دارای دو دسته A و D است ، دسته A به اشاره دارد و دسته D سختترها را نشان می دهد. در شکل زیر سختی پلی یورتان را بر اساس معیار Durometer در کاربری های متفاوت می توان مشاهده کرد.

تولید:

PU از واکنش دی ایزوسیانات ها و دی ال به وجود می آید. برای این کار از دو مونومر دی ایزوسیانات و دی ال ( در اینجا دی اتیلن گلیکول ) کمک گرفته می شود.

از آنجایی که انواع مختلفی از ایزوسیانات ها و دی ال ها می توانند در این واکنش شرکت نمایند، PU های متنوعی با خواص گوناگون و کاربرد های متنوع می تواند ساخته می شود.

در بعضی از مواقع دی الکل با دی آمین جایگزین می شود و پلیمری که به دست می آید یک پلی اوره می شود.زیرا این پلیمر از پیوند های اوره تشکیل شده است نه پیوند های یورتان. با این وجود به این ترکیبات نیز پلی اورتان می گویند و با همین نام نیز به فروش می رسند .

PU ها در برقراری پیوند های هیدروژنی توانایی بالایی دارند بنابراین می توانند بسیار کریستالی باشند و در ساخت کوپلیمر ها و لاستیک های نرم مورد استفاده قرار بگیرند

تاریخچه

پروفسور دکتر اتو بایر را به دلیل سنتز اولیه ی این ماده از دی ایزوسیانات ها پدر صنعت پلی اورتان ها نامیده اند. منشا اولیه ی استفاده از polyurethane به جنگ جهانی دوم و به منظور جایگزینی این ماده با لاستیک ها بر می گردد. همچنین در طی جنگ جهانی دوم استفاده از این ماده برای تهیه ی پوشاک مقاوم به گاز خردل ، پوشش های های گلس هواپیما ها و پوشش هایی برای بالا بردن مقاومت شیمیایی و خوردگی فلزات بسیار مورد توجه قرار گرفت.

بعد از به پایان رسیدن جنگ جهانی دوم مصارف صنعتی تر این ماده بیشتر مورد استفاده قرار گرفت و از این ماده در تهیه ی چسب ها، رنگ ها الاستومر ها، فوم های سخت و… بیشتر استفاده گردید

پلی اورتان ترموپلاستیک

این ماده (TPU) یک الاستومر(پلیمری که هم ویسکوزیته و هم خاصیت ارتجاعی را همزمان دارد) کاملا ترموپلاستیک است . ترموپلاستیک به موادی اطلاق می شود که در اثر حرارت و گرما نرم شده و در صورت خنک شدن دوباره ساختار خود را پیدا کرده و به حالت اولیه در می آیند .

همانند تمامی الاستومرهای ترموپلاستیک ، TPU هم قابل ارتجاع (کشسان) بوده و هم قابلیت پردازش قالبی دارد . بنابراین این ماده را می توان با استفاده از روش های قالب گیری اکستروژن ، تزریق ، بادی و فشرده پردازش کرد .

TPU یک الاستومر بسیار همه کاره است و دارای خواص بسیار منحصر به فردی است که باعث عملکرد عالی و انعطاف پذیری در پردازش آن می شوند . پلی اورتان ترموپلاستیک ، پلیمری ایده آل برای استفاده در طیف وسیعی از محصولات مانند کفش ، سیم و کابل ، فیلم و صفحه ، چسب و قطعات خاص قالب بندی شده است .

عامل اصلی که موجب تطبیق پذیری و همه کاره بودن این الاستومر می شود ، متغییر بودن سختی آن است که به راحتی توسط کاربر می تواند تغییر کند .  TPU می تواند به اندازه لاستیک نرم و یا به اندازه پلاستیک های سخت سفت باشد . همچنین می توان آن را به صورت شفاف یا رنگی و صاف یا زبر بکار برد .

افزودنی‌های پلی اورتان:

محصول فوق کاربردهای متنوعی دارد و جایگاه خود را در صنایع مختلف پیدا کرده است. به منظور بهبود خاصیت مورد نظر در صنایع مختلف از افزودنی‌های مختلفی استفاده می‌شود که در زیر به نمونه‌های از آن اشاره شده است.

0 0 votes
امتیاز به این محصول