روش تشخیص چرم طبیعی از چرم مصنوعی بطور معمول تشخیص انواع چرم مصنوعی از چرم طبیعی راحت نیست ولی با چند دستورالعمل ساده می توان چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص داد: در ساختار و بافت چرم‌های مصنوعی الگویی مشخص به کار رفته که مرتبا در کنار هم تکرار شده است و نشانه ساخت و تولید با دستگاه است. این الگو با کمی دقت در نوع گره، زبری و نرمی، ریزی و درشتی، خلل و فرج معلوم می‌شود و به همین دلیل یکی از راه‌های مناسب برای تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی به شمار می‌رود.

چرم مصنوعی به چرمی گفته می شود که از لحاظ ظاهری تقریبا شبیه به چرم طبیعی و از لحاظ متریال کاملا متفاوت از چرم طبیعی باشد. چرم مصنوعی از مواد صنعتی ساخته می شود و چرم طبیعی از پوست حیوانات بدست می آید. این دو نوع چرم از لحاظ ظاهری خیلی شبیه به هم هستند؛ تا جایی که تشخیص طبیعی یا مصنوعی بودن آن برای اغلب افراد تقریبا ناممکن است. در مورد تفاوت کیفیت این دو نوع چرم باید گفت که اگر چرم مصنوعی درجه یک بخرید، می تواند از لحاظ دوام و کیفیت با چرم طبیعی برابری کند. از لحاظ قیمت نیز قیمت چرم مصنوعی در بازار به صرفه تر است. ضمن اینکه چرم طبیعی از لحاط تنوع رنگ، محدود است ولی چرم مصنوعی دارای رنگبندی های گوناگون است. هر دو نوع چرم کاربردهای تقریبا یکسانی دارند ولی چرم طبیعی به دلیل گران بودن استفاده محدودتری دارد نسبت به چرم مصنوعی. در این مقاله قصد داریم انواع چرم مصنوعی و طبیعی را شرح دهیم. با سپهر چرم خاورمیانه ، بزرگترین تولیدکننده چرم مصنوعی در ایران همراه باشید.

چرم مصنوعی و انواع آن

می دانیم که چرم مصنوعی به چرمی گفته می شود که از پرداخت چند مدل ماده اولیه  صنعتی مانند الیاف، پلی‌اورتان، رنگ و… یک نوع پارچه تولید می شود. در سال های اخیر مردم استقبال زیادی از چرم مصنوعی داشتند و همین مسئله باعث شد در تولید چرم مصنوعی از تنوع رنگ و طرح استفاده شود. انواع چرم مصنوعی شامل:

  • چرم منفذ دار
  • چرم اکلیلی
  • چرم پلی اورتان
  • چرم وینیل
  • چرم طرح دار
  • چرم اشبالت

چرم مصنوعی منفذ دار:

چرم مصنوعی منفذ دار یکی از انواع چرم مصنوعی است. چرم منفذ دار در ظاهر خود منفذهایی برای تنفس چرم دارد.

چرم مصنوعی اکلیلی:

چرم اکلیلی از پرطرفدارترین و پراستفاده ترین چرم های مصنوعی می باشد. از مزایای این نوع چرم می توان به تنوع رنگ بندی، مقاومت، استحکام بالا و سطح درخشان اشاره کرد.

چرم مصنوعی پلی اورتان:

چرم پلی اورتان یاPU  یکی دیگر از انواع چرم مصنوعی است. از مزایای این چرم ضد حساسیت بودن آن برای پوست انسان است. کیفیت بالا، ظرافت و سطح نرم از دیگر مزایای این چرم است. این محصول در زمینه تولید مبل، پوشاک و… کاربرد دارد.

چرم مصنوعی وینیل:

چرم وینیل به چرمی گفته می شود که دارای انعطاف و لطافت مناسبی است. چرم وینیل نسبت به چرم پلی اورتان کیفیت پایین تری دارد؛ ولی همچنان پرکاربرد است و در زمینه تولید جلد و شیرازه کتاب کاربرد دارد.

چرم مصنوعی طرح دار:

چرم های طرح دار از زیباترین چرم های مصنوعی هستند. این نوع چرم ها تحت فشار و حرارت بالا در با طرح هایی مانند پوست ماری، طرح سنگی و … تولید می شوند.

چرم مصنوعی اشبالت:

چرم اشبالت نوع دیگری از چرم های مصنوعی است. چرم اشبالت از ترکیب دو نوع چرم مصنوعی و طبیعی تولید می شود. از ویژگی های این محصول می توان به تنوع رنگ، دو رو و پرزدار بودن آن اشاره کرد.

0 0 votes
امتیاز به این محصول