کالیمبا سازی است که در خانواده‌ی سازهای تیغه‌ای (Lamellaphones) خود صدا و زخمه‌ای دسته بندی می‌شود، زنبورک (Jaw Harps) نیز در این گروه از سازها قرار دارد.

کالیمبا دارای یک یا چند تیغه یا به تعبیری زبانه است، این تیغه‌های فلزی یک سرشان به ساز متصل می‌گردد و طرف دیگرشان آزاد است. وقتی که کاربر با دست یا سرانگشتانش بر انتهای بخش آزاد ساز زخمه می‌زند، صدای آن تولید می‌شود. مردم بومی سیبری هنگام نواختن موسیقی سنتی خود از سازهای تیغه‌ای استفاده می‌کنند.

آشنایی با تاریخ و خاستگاه ساز تیغه‌ای کالیمبا

قاره‌ی آفریقا خاستگاه پیدایش سازهای بومی و محلی زیادی است که کالیمبا یکی از آنهاست، این ساز که اکنون شهرت جهانی پیدا کرده، زادگاهش شرق آفریقا و کشورهای کنگو و زیمباوه است.

در ابتدای قرن بیستم‌ یک متخصص قوم شناسی موسیقی (اتنوموزیکولوژی) با ساز کالیمبا در روستاهای آفریقا آشنا شد، به دنبال آن و در سال ۱۹۶۰ یک کمپانی اسباب بازی در نیوجرسی آمریکا این ساز را عرضه کرد و این‌گونه بود که کالیمبا آرام آرام به محصولی جهانی تبدیل گردید.

نگاهی به ساختمان ساز

همان‌طور که گفته شد کالیمبا مانند زنبورک سازی تیغه‌ای و خود صداست که با ارتعاش یک یا چند تیغه، تولید صدا می‌کند. تیغه‌های کالیمبا که از جنس فلز یا آلیاژهای فلزی دیگر تولید می‌گردند، روی یک جعبه‌ی صوتی از جنس چوب که دارای حفره‌هایی برای تشدید صداست، تعبیه می‌شوند. نیروی مغناطیس و آهن‌ربا (قطعات کوچک آهن‌ربا در داخل جعبه صدا قرار می‌گیرند) سبب ایجاد و تقویت صدای ساز می‌شوند.

0 0 votes
امتیاز به این محصول