نقره این فلز زیبا با کاربردهای فراوان دارای جنبه‌های اسرارآمیز بسیاری است. بااین حال برای خرید نقره تنها دانستن اصولی ساده کفایت می‌کند.

نقره چیست؟

نقره فلزی قیمتی با رسانایی الکتریکی فوق‌العاده بالا و مقاومت گرمایی بسیار پایین است. میزان استخراج نقره در طول هرسال تقریبا پنج برابر طلا بر اساس مقیاس وزنی بوده؛ اما ارزشی یک‌هفتادم آن دارد. سیر قیمت جهانی نقره نیز مانند طلا در بلندمدت همواره سیر صعودی داشته، ازاین‌رو افزون بر مصارف صنعتی و… به نگهداری از آن به‌عنوان روشی برای حفظ ارزش سرمایه نگاه می‌شود.

برخلاف تصور عموم، میزان مصرف نقره در صنعت رقمی حدودا ۳ برابر بیشتر از مقدار استفاده از آن در بخش تولید زیورآلات است. علاوه‌بر مصارف مدرن شناخته‌شده برای نقره در دنیای باستان نیز استفاده نسبتا گسترده‌ای از این فلز گران‌بها در مراسم، آیین‌ها و هدایا به چشم می‌خورد. ازاین‌رو می‌توان نقره را به‌عنوان پیوندی بین سنت و مدرنیته دانست که بین اکنون و گذشته بشر، پیوندی ناگسستنی برقرار می‌دارد.

آیا خرید نقره برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

هیچ پاسخ کوتاهی به چنین سوالی وجود ندارد. از یک‌سو افق سرمایه‌گذاری نقش تعیین‌کننده‌ای در پاسخ به هر سوال مرتبط با سرمایه‌گذاری دارد و از سوی دیگر میزان ریسک‌پذیری و هدف نهایی‌تان موجب می‌گردد؛ تا خرید نقره برای سرمایه‌گذاری برای شما به امری معقول و سود ده یا به اشتباهی مهلک تبدیل شود.

بااین‌حال میزان نوسانات نقره در مقام مقایسه با سایر فلزات قیمتی از شیب کمتری برخوردار بوده و هم‌زمان تحت تاثیر قیمت‌های جهانی در اقتصادهای بسته به‌سادگی نقش حافظ سرمایه را بازی می‌کند. افزون بر این خریداری زیورآلات نقره با کارمزد ساخت پایین به شما اجازه می‌دهد، ضمن استفاده از این اکسسوری‌ها برای مناسبت‌های مختلف در مواقع ضروری به‌سادگی، امکان تبدیل‌شدن آن به پول نقد برای‌تان فراهم باشد.

بنابراین پیش از خرید نقره به‌قصد سرمایه‌گذاری، ابتدا استراتژی کاملا مشخصی را برای خود طرح‌ریزی نموده و در مرحله بعد با سنجش میزان محسنات و عیوب احتمالی نسبت به خرید هر نوع فلز قیمتی اقدام نمایید.

فروش نقره بسته به حجم، نوع و میزان ناخالصی، موارد مصرف و نهایتا مقدار وزنی آن توسط بنگاه‌های مختلفی انجام می‌پذیرد. به‌عنوان‌مثال فروش شمش نقره تنها توسط برخی افراد یا موسسات خاص انجام می‌پذیرد؛ اما فروش زیورآلاتی نظیر انگشتر نقره، گردنبند نقره یا گیره کروات نقره تقریبا در تمامی جواهرفروشی‌ها انجام می‌شود.

خرید زیورآلات نقره

قسمت عمده‌ای از افراد تنها برای مصارف شخصی در قالب زیورآلات به خرید نقره دست می‌زنند. ازاین‌رو در این بخش به‌طور مفصل به نحوه خریداری اکسسوری نقره و شرایط نگهداری آن می‌پردازیم.

با توجه به‌قیمت بسیار بالای طلا در کشور و جلوه بی‌نظیر فلز نقره در ساخت بدلیجات، در سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به آن می‌شود. خوشبختانه برای نقره نیز همانند طلا استانداردهای بین‌المللی وجود دارد که بدین‌وسیله می‌توان خرید مطمئنی را تجربه نمود.

برای سنجش عیار نقره به‌طور عمومی دو واحد کلی وجود دارد. در هر دو مبنا عددی خاص به معنای خلوص کامل فلز بوده و سپس عیار نهایی کالا بر اساس میزان درصد خلوص مشخص می‌شود. برای نقره معمولا یکای کامل را ۱۰۰۰ و بر مبنای استاندارد نقره استرلینگ در نظر می‌گیرند.

با توجه به نرم بودن نسبی فلز نقره برای جلوگیری از بروز آسیب‌های ناخواسته زیورآلات را به‌صورت تناسبی از ترکیب نقره و فلز دیگری (معمولا مس) می‌سازند. سازندگان موظف هستند، اطلاعاتی نظیر میزان خلوص را به‌روشنی روی کالا درج نمایند. بنابراین با تنها یک نگاه می‌توان از میزان خلوص یا ناخالصی این فلزات اطلاعات کاملی را به دست آورد.

0 0 votes
امتیاز به این محصول