به عنوان یک عاشق مد یا یک خریدار مشتاق، احتمالاً در مغازه‌ها یا مجلات مختلف فشن اصطلاح جیر (Suede) را شنیده‌اید. سبک، ظاهر و خصوصیات فیزیکی جیر باعث شده است تا به عنوان یکی از محبوب‌ترین متریال‌ها در ساخت کفش، کیف زنانه و یا هر نوع پوشاک دیگری شناخته شود. اما به معنای واقعی جیر چیست؟ و چرا از آن استفاده می‌کنیم؟

جیر چیست؟

جیر، نوعی چرم است که از قسمت زیرین پوست حیوان ساخته می‌شود که به آن سطح رویی نرمی می‌بخشد. جیر معمولاً از پوست بره ساخته می‌شود، اما از انواع دیگر حیوانات از جمله بز، خوک، گوساله و گوزن نیز تهیه می‌شود. جیر نازک است و به اندازه «چرم طبیعی کامل دانه‌ای» مستحکم نیست.

از دوران دیرینه سنگی از پوست حیوانات برای ساختن لباس و وسائل مختلف استفاده می‌شده است. اصطلاح جیر از کلمه فرانسوی «gants de Suede» به معنای دستکش سوئدی گرفته شده است، اما در نهایت این واژه به معنای هر نوع چرم با یک سطح نرم و پُرزدار اطلاق می‌شود.

در دوره رمانتیک در فرانسه، واردات چرم سوئدی در بین اشرافیان بسیار محبوب شد. صنعتگران سوئدی به جای استفاده از لایه خشن پوست بیرونی حیوانات، راهی را برای استفاده از پوست آن‌ها برای ابداع دستکش‌های فوق‌العاده نرم برای خانم‌ها پیدا کرده‌اند. راه‌حل، برش لایه خارجی و استفاده از لایه زیرین پوست بود.

در حالی که تولید جیر برای چند دهه محدود به تولید دستکش بود، صنعتگران سوئدی سراسر اروپا سرانجام تشخیص دادند که پتانسیل چرم جیر به مراتب فراتر از تولید دستکش است. با گذشت زمان، استفاده از جیر در تولید جلیقه، کفش، کیف و سایر موارد گسترش یافت.

فرآیند تولید جیر چگونه است؟

روند ساخت جیر یا دباغی با ذبح حیوان انجام می‌گیرد، سپس پوست حیوان کنده و خشک می‌شود. پس از خشک شدن کامل، از یک ماده شیمیایی طبیعی به نام آهک استفاده می‌شود تا تمام فولیکول‌های مو از پوست خارج شود.

در مرحله بعد، پوست را در معرض آنزیم‌های طبیعی به نام تانن‌ها قرار می‌گیرد که تا رسماً به چرم تبدیل شوند. بدون تانن، پوست برای ساخت چرم مانند سایر محصولات حیوانی باقی می‌ماند و با گذشت زمان تجزیه می‌شود، تانن‌ها از این تجزیه جلوگیری می‌کنند.

برای اینکه یک پارچه به عنوان جیر قابل تشخیص باشد، باید چند فرآیند دیگر انجام شود. اول، دباغان مخلوطی از نمک، روغن و سایر ترکیبات طبیعی را برای درمان چرم به کار می‌برند. این فرآیند باعث دوام بیشتر چرم می‌شود، حتی برخی از تولید‌کنندگان چرم ممکن است از مواد شیمیایی مصنوعی برای دوام بیشتر استفاده می‌کنند.

برای تبدیل این چرم به محصول نهایی، چرم بریده و کمی از ضخامت آن کاسته می‌شود. این امر باعث ایجاد بافت بیرونی نازک شده و سطح آن بسیار نرم و پُرزدار می‌شود.

جیر را می‌توان از پوست هر نوع حیوانی تهیه کرد. برای ساخت جیر، لایه زیرین پوست حیوان را از لایه بالایی آن جدا می‌کنند که باعث ایجاد چرمی نازک، شُل و نرم می‌شود. این بدان معنی است که جیر در مقایسه با چرم کامل دانه‌ای، چرمی اصلاح شده است.

برخی از تولید‌کنندگان در ساخت جیر، لایه بیرونی پوست را از بین نمی‌برند، بلکه پوست را سر و ته کرده (وارونه کردن) و لایه زیرین که جیر از آن ساخته می‌شود را به عنون لایه بیرونی در نظر می‌گیرند. این محصول ظاهری همانند جیر دارد، اما کیفیتش نیز به همانند چرم طبیعی کامل دانه‌ای است؛ با این حال از نظر فنی این متریال جیر نیست.

بافت جیر معمولاً وقتی از پوست‌های سبکتر مانند پوست حیوانات جوان‌تر تهیه شود، نرم و صاف است. خواب پارچه جیر که موهای ریز و برافراشته‌ای بر روی سطحش دارد، اگر از پوست حیوانات بزرگ‌تر یا حیواناتی با پوست ضخیم‌تر مانند گاو و گوزن تولید شود، می‌تواند سفت‌تر باشد.

انواع مختلف جیر چیست؟

جیر با توجه به نوع پوست حیوانات، از نظر کیفیت و ظاهر کمی متفاوت است. اینها برخی از رایج‌ترین انواع جیر هستند:

  • جیر بره: این متریال که از پوست بره ساخته می‌شود، سبک‌ترین و ظریف‌ترین نوع جیر است که به طور گسترده در ساخت پوشاک استفاده می‌شود. اگرچه جیر ضد آب نیست، اما جیرهای ساخته شده از پوست بره در مقابل باد و هوای سرد در ماه‌های زمستان بسیار مقاوم هستند.
  • جیر گوسفند: این متریال نرم‌ترین و ظریف‌ترین نوع جیر است که از گوسفند ساخته شده است. دارای پُرزهای صاف بوده و از وزن کمتری نسبت به سایر جیرها برخوردار است.
  • جیر گاو: ناهموارترین نوع جیر است و هرچه حیوان پیرتر باشد، سطح پارچه سفت‌تر و ضخیم‌تر است. از این نوع جیر معمولاً در ساخت کفش استفاده می‌شود.
  • جیر خوک: جیر خوک نوعی جیر بادوام و سنگین است که سطحی زبر و اغلب سفت دارد.
0 0 votes
امتیاز به این محصول